Sammal

Turbasammalt (Sphagnum) on aastasadu kasutatud palkmaja vara soojustusmaterjalina.


Turbasammalt iseloomustavad valkjas või punakas värvus ja kimpudena asetsevad oksad. Valkjas värvus tuleb hästi ilmsiks vaid kuivadel taimedel. Seda seepärast, et valge värv on tingitud rohketest õhuga täidetud rakkudest turbasambla lehtedes. Kui niiskust on piisavalt, siis imatakse need rakud vett täis. Muidu võib turbasambla värvus kõikuda erkrohelisest kuni tumepunase või pruunini. Vett võib turbasambla taim endasse imada aga kümme kuni kakskümmend korda rohkem, kui ta ise kaalub. See on võimalik tänu kahele eripärale. Esiteks on tal eelpool nimetatud veekogumisrakud. Teiseks aga moodustub huvitav süsteem varte ja osade okste ning lehtede vahel - need on üksteisest täpselt nii kaugel, et vesi jääb nende vahele pidama ja säilib seal kuivemateks perioodideks.

Turbasammalt on läbi aegade kasutatud majaehituses palgivahede soojustamiseks.  Korjata tuleb sammalt, mis on pikk ja kohev. Kõige sobivam turbasammal kasvab mätastel.


Samblaga vara tihendamisel peab jälgima, et samblas poleks käbisid ja oksi. Sammal peab olema niiske. Ideaalis jääb palk peale paika koputamist 3 - 4 mm paksuse samblakihi peale püsima. See vahe kaob järgmiste palkide või katuse raskuse all. Vara äärtelt üleulatuvat sammalt ei ole mõtet kohe ära lõigata, las järgmised palgiread ja katus suruvad palgid enne omavahel rohkem kokku.